Усе, що потрібно знати про стажування

Стаття про стажування та його важливість

Про що ця стаття?

Стажування — це чудовий інструмент, який допомагає студентам і людям, що шукають роботу, набути необхідного практичного досвіду. Згідно з трудовим законодавством нашої держави, безоплатного стажування в Україні немає. Тобто коли людина виконує роботу і набирається необхідного досвіду, роботодавець має виплачувати їй заробітну плату. 

Оплата за стажування не обов’язкова лише у випадку, коли кандидат лише отримує теоретичні знання і не виконує роботу на практиці.

Разом із тим, студенти під час проходження стажування можуть отримувати стипендію у навчальному закладі, а безробітні — допомогу по безробіттю.

Терміни стажування

Відповідно до статті 29 Закону України «Про зайнятість населення», період стажування не може перевищувати шести місяців. Утім, роботодавець і кандидат на посаду мають попередньо заключити відповідний договір, де й обговорюють ключові моменти стажування. 

Крім того, інформація про стажування має бути внесена до трудової книжки людини. У записі має бути зазначено термін, місце роботи і спеціальність стажування.

Як оформити стажування

Роботодавець і кандидат на посаду спершу мають заключити трудовий договір.  Зазвичай це роблять у письмовому вигляді, хоча закон цього не вимагає. Без такого договору роботодавець не має права допустити людину до роботи. Договір підписують у двох примірниках — один залишається роботодавцю, інший — майбутньому працівнику.

Стажування має проводитися за індивідуальною програмою під керівництвом працівника підприємства. Важливо, аби сам наставник мав досвід відповідної спеціальності не менше трьох років. Законом також передбачено, що керівник стажування може одночасно навчати не більше двох стажистів.

Де знайти стажування

Знайти місце для стажування буде легше, якщо ви уже визначилися з професією і переліком компаній, де бажаєте працювати у майбутньому. 

Якщо у вашому списку великі бізнеси, то цілком імовірно, що вони час від часу самі оголошують програми стажувань і проводять зустрічі зі студентами. Інформацію про такі програми часто можна знайти на профільних інтернет-ресурсах з пошуку роботи та офіційних сайтах компаній. 

Ще один дієвий спосіб — соціальні мережі брендів. Ми рекомендуємо підписатися на українські сторінки всіх бізнесів, які вас цікавлять. Нерідко роботодавці оголошують про набір на стажування у соціальних мережах компаній та навіть на власних сторінках. 

Додаткове джерело інформації про стажування — професійні ком’юніті та різноманітні освітні проєкти. Якщо ваш ВНЗ підтримує зв’язок із професіоналами з вашої сфери, то інформацію про стажування можуть мати викладачі або ваші колеги зі студради. На допомогу можуть прийти і профільні курси, що надають додаткову освіту з вашого фаху. Так, наприклад, українські креативні та маркетингові агенції нерідко оголошують про стажування серед студентів та випускників профільних курсів, наприклад Kyiv Academy of Media Arts та онлайн-інституту Projector. А Офіс з розвитку підприємництва та експорту від Дія.Бізнес постійно шукає стажерів серед студентів 5-6 курсів. Програма професійних стажувань пропонує студентам перетворити університетські знання у навички і відточити їх на реальних прикладах. 

Знайти можливості для стажування можна на сайті Державного центру зайнятості

Та якщо всі попередні пошуки показали, що компанія вашої мрії не планує найближчим часом відкривати програму стажувань — це ще не привід засмучуватися. Спробуйте знайти живий контакт у підрозділі, який вам здається найбільш перспективним, та не соромтеся написати цій людині самостійно. Тут у нагоді знову стануть соцмережі та ком’юніті людей, що вже працюють у вашій сфері. Розкажіть про себе, як саме ви можете бути корисні компанії — можливо, ваша пропозиція зацікавить співробітників і вони допоможуть вам влаштуватися на стажування або підкажуть, як це можна зробити. Та навіть у випадку відмови не втрачайте надію і спробуйте знайти стажування в іншій компанії, що працює у вашій сфері.

Поради щодо стажування

Головне — бути максимально відкритим для нових знань і досвіду. Важливо показувати зацікавленість у майбутній спеціальності та ставити якомога більше питань, пов’язаних із процесом роботи. Так навчання пройде швидше і продуктивніше. 

Також стажерам радять бути активними і вже під час практики намагатися знайти рішення, потрібні для майбутньої роботи. Так роботодавець побачить, що працівник готовий справлятися з різними задачами на новому робочому місці. 

Також варто аналізувати кожен день стажування, аби краще зрозуміти, що вдалося вивчити і з чим варто краще попрацювати в майбутньому. 

Основне — пам’ятати, що стажування часто передує саме працевлаштуванню, а тому кожен день варто проводити з користю для себе і свого майбутнього місця роботи. 

Пов’язані статті

Мене не беруть на роботу без досвіду. Як його отримати?
Ми зібрали дієві поради, які допоможуть студентам отримати необхідний досвід без шкоди для навчання.
Як оформити допомогу по безробіттю та скільки я можу отримати?
Допомогу по безробіттю, у тому числі одноразову, можуть отримати всі застраховані та незастраховані особи, яких визнано безробітними.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux