Мене не беруть на роботу без досвіду. Як його отримати?

Про що ця стаття?

Під час пошуку першої роботи, багато молодих людей стикаються з парадоксальною проблемою: роботодавці готові брати на роботу молодих людей, але вимагають від них попереднього досвіду. Логічне питання — де ж узяти цей досвід людині, яка щойно закінчила університет і мінімум 4 роки свого життя присвятила профільному навчанню?

Та насправді, у цієї проблеми є цілком реальне вирішення. Нижче ми зібрали дієві поради, які допоможуть студентам отримати необхідний досвід без шкоди для навчання.

Стажування

Одна з головних можливостей для молодих людей — пройти стажування у бажаній компанії. Це допоможе не тільки набратися нових знань, а ще й дасть цілком конкретне уявлення, як саме відбувається робота на певній посаді. Крім того, стажуватися подекуди можна в кількох місцях одночасно, і не лише за основним напрямком освіти. 

У деяких компаніях молодим людям пропонують оплачуване стажування — усе залежить від вакансії та обов’язків стажиста. Крім того, стажування — це цілком реальний варіант, аби в майбутньому отримати роботу в компанії, де проходить практика. Звісно, якщо людина добре покаже себе під час стажування. Фахівці радять: аби стажування пройшло успішно, варто бути максимально відкритим до нових знань і досвіду. 

«Записуйте все, цікавтеся, ставте запитання і намагайтеся бути корисними. Якщо людина пробує себе у різних стажуваннях, щоб набути нових знань, це завжди плюс. Але зверніть увагу: якщо стажування, після яких ви відмовилися або вам відмовили у наймі на роботу — ваш єдиний досвід роботи, то будьте готові обґрунтувати майбутнім працедавцям, чому ваше стажування не закінчувалося наймом», — каже Олександра Лєтова, керівниця відділу маркетингу Сайту пошуку роботи Work.ua.

В Україні також часто проводяться державні програми стажувань для людей, які хочуть спробувати сили в регіональних органах влади, а також уже 27 років діє Програма стажувань молоді в Апараті Верховної Ради України. Програма проводиться щорічно, а відбір кандидатів відбувається у жовтні-грудні.

Волонтерство

По-перше, волонтерство демонструє активну позицію людини та її готовність долучитися до цікавого проєкту навіть на безоплатних засадах. По-друге, це важливий досвід проєктного менеджменту, роботи в команді та знайомства з великою кількістю професіоналів, про який обов’язково потрібно вказувати в резюме. 

Чим більше волонтерська робота відповідатиме бажаній посаді — тим краще. Головне — вказати, яких умінь та навичок людина набула під час своєї добровільної праці та як саме зможе впровадити їх в основній спеціальності. 

Часто оголошення про набір волонтерів можна знайти у соціальних мережах різних громадських та благодійних організацій, а також на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України

Неважливо, будуть це великі чи малі волонтерські проєкти, адже будь-який з них зможе розкрити сильні сторони кандидата. Якщо людина доглядає за тваринами у місцевому притулку — це показує її відповідальність та стресостійкість. Якщо ж кандидат був координатором на музичному фестивалі, це неабияк розкриє його організаторські здібності та творчий потенціал. Загалом, будь-який волонтерський проєкт — це і є той самий необхідний досвід, якого бракує молодим людям під час пошуків першої роботи.

Підробіток і неповна зайнятість

Багато молодих людей в Україні, як і в усьому світі, починають шукати першу роботу ще у студентські роки. Тому аби отримати перший досвід роботи без шкоди для навчання, можна влаштуватися на роботу з неповною зайнятістю, або знайти роботодавця, який готовий взяти до себе студента і розуміє, що кандидат буде поєднувати роботу з освітою. 

У Державному центрі зайнятості є ціла низка вакансій для молодих людей з різних регіонів України, які прагнуть знайти першу роботу і не мають досвіду. Крім того, будь-яка практика чи фріланс заслуговують на місце в резюме, адже зможуть проілюструвати здобуті навички та особисті якості кандидата. 

Фахівці з Державного центру зайнятості також запевняють, що молодим людям не варто турбуватися про те, що у їхні    й трудовій книжці спершу буде багато записів з різних місць роботи. Змінювати спеціальності та пробувати себе в різних сферах — нормально для людини на початку кар’єрного шляху. І роботодавці це теж прекрасно розуміють.

Самостійні проєкти

Якщо ж людина змогла організувати власний проєкт — це точно має бути в резюме, а роботодавці неодмінно звернуть на це увагу. Навіть якщо цей проєкт не був комерційним і стосувався, наприклад, тільки студентських активностей.

Слід докладно описати в резюме, про що був проєкт і яких цілей вдалося досягти. Так людина зможе проявити свої здібності і показати, як її вміння та навички вже застосовувалися на практиці.

Самоосвіта

Роботодавці завжди цінують людей, які готові вивчати щось нове. Якщо кандидат заздалегідь пройшов профільний курс або тренінг, вивчив щось поза стандартною програмою — це може стати вагомим плюсом під час його працевлаштування. 

Так людина зможе набути конкретних теоретичних знань про майбутню роботу і отримати хоча би перший поверхневий досвід. Крім того, подібне навчання стане сигналом для майбутнього працедавця, що потенційний працівник відкритий до нового і готовий розвиватись.


Головне пам’ятати, що ніхто одразу не народжується з необхідним досвідом роботи. Кожна людина набуває знань та отримує бажану посаду, якщо докладає до цього максимум своїх зусиль.

Пов'язані послуги

Допомога по безробіттю

Пов’язані статті

Усе, що потрібно знати про стажування
Стажування — це чудовий інструмент, який допомагає студентам і людям, що шукають роботу, набути необхідного практичного досвіду.
Види зайнятості: фриланс, ФОП або офіційне працевлаштування — що обрати?
Для тих, хто не хоче бути найманим працівником й віддає перевагу роботі на себе, може підійти фриланс або робота як ФОП.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux